Sigortam Office Fırsatlarından Yararlanmanın Tam Zamanı...

MENÜ

+90 554 180 17 32 Şubemiz Olun

Şubelik Başvurusu

SİGORTA ŞUBE BAŞVURUSU

Sigorta Şube Başvurusu yapmak için aşağıda bulunan başvuru formunu doldurunuz. Başvurunuz bize ulaştığında yetkili birimimiz tarafından size kısa süre içerisinde geri dönüş yapılacaktır.

 

SİGORTA ŞUBELİĞİ NEDİR?

Sigortam Office sigorta şubeliği - sigorta acenteliğinden farklı olarak birçok sigorta şirketi ile anlaşması olan, kendi teknik operasyon kadrosunu bünyesinde bulunduran güçlü bir sigorta acentesinin resmi şubesi olarak faaliyet göstermektir.

 

SİGORTA ŞUBELİĞİ NASIL AÇILIR?

Sigorta şubesi açmak için şubelik açmaya yetkili olan güçlü acenteler ile görüşmeler yapmalısınız. Karşılıklı anlaşılması halinde şubelik açılış işlemleriniz Sigorta Acentesi tarafından yapılmaktadır. Şube açılışınız yapıldıktan sonra acentenin sahip olduğu tüm sigorta şirketlerinden dilediğiniz sigorta branşında teklifler verebilir, poliçe düzenleyebilirsiniz.

 

SİGORTA BAYİLİĞİ NASIL AÇILIR?

Sigorta bayiliği veya şubesi açma şartları birebir aynıdır. Bazı bölgelerde sigorta şubesi olarak bilenen acente şubeleri bazı bölgelerde ise sigorta bayiliği olan anılmaktadır. Bu nedenle bayi ve şube arasında sigorta sektöründe bir fark yoktur. Ama sektörde bayilikten daha çok sigorta şubeliği terimi daha yaygındır.

 

SİGORTA ŞUBESİ NEDİR?

Sigorta şubesi, sigorta acentelerine şubelik almış olduğu sigorta acentesine bağlı çalışan ve sigorta sözleşmesine aracılık eden işletmelerdir. Sigorta şubeleri ana sigorta acentelerine doğrudan bağlıdır ve onlar adına tüm ürünlerinin tanıtımını ve pazarlamasını yapmaya yetkililerdir.

 

SİGORTA ACENTESİ NASIL AÇILIR?

Sigorta acentesi veya şubesi açmak için gerekli olan tüm şartlar “ Sigorta Acenteleri Yönetmeliğinde ” belirtilmiştir. Sigorta Acenteleri Yönetmeliğine göre sigorta acentesi açmak için kurulacak olan gerçek kişi acenteleri için gereken şartlar;

 

SİGORTA ŞUBESİ & ACENTASI AÇMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

Bir sigorta acente şubesi açmak için gerekli şartlar;

1) Şube Müdürü: Sigorta acente şubesi açmak için ilk şart şube müdürüdür. Şube müdürlüğü şartları ise;

 

 • SEGEM belgesinin bulunması (Teknik Personel Yeterlilik Sınavı)
 • Öğrenim düzeyine göre aşağıdaki mesleki deneyim süresini tamamlaması
 • 4 yıllık “Bankacılık ve Sigortacılık” mezunu ise sigorta sektöründe mesleki deneyim aranmaz
 • 4 yıllık farklı herhangi bir bölüm mezunu ise sigorta sektöründe 18 ay mesleki deneyim aranır
 • 2 yıllık “Bankacılık ve Sigortacılık MYO“ mezunu ise sigorta sektöründe 24 ay mesleki deneyim aranır.
 • 2 yıllık farklı bir bölüm mezunu ya da lise mezunu ise şube müdürü olunamaz.
 • 2008 ve öncesinde A acenteliği bulunan kişiler eğitim şartı aranmaksızın şube müdürü olarak atanabilirler.
 • Sabıka kaydının bulunmaması.
 • Şube müdürü olarak çalışacak kişi, Şubelik alınan Sigorta acentesinin SGK’lı çalışanı olacaktır.

 

2) Ofis: Bir diğer şart ise Sigorta Şubesinin uygun bir mekan da açılmasıdır. Şubenin, müstakil bir bina veya iş merkezi içerisinde; fiziki olarak ayrılmış, müstakil bir girişe sahip, başlı başına kullanılmaya elverişli bağımsız bir mekân olması ve bu mekânda yalnızca sigorta acenteliği faaliyeti yürütülüyor olması gerekmektedir.

3) Kuruluş masrafları: Sigorta Şubeliğinin açılması için gerekli masraflardır. Şube başvurusu sonrasında yapılan görüşmelerde Sigorta Acentesi tarafından belirtilir.

Bu şartları sağlamanız halinde sizden talep edilmiş olan Sigorta Şubelik evraklarının tamamlanmasının ardından 2 hafta içerisinde şubelik resmi işlemleri tamamlanmış, şubelik açılışınız gerçekleşmiş olacaktır.

 

SİGORTA ACENTE ŞUBELİĞİ KAR ETTİRİR Mİ?

Sigorta acente şubeliği karlı bir iştir. Sigorta şubeliği açtığınızda portföyünüzün genişliği ve doğru pazarlamayla yüksek kar elde edebilirsiniz. Özellikle de yüksek komisyona sahip sigorta ürünlerinin pazarlanmasıyla alacağınız komisyon elde edeceğiniz kar artacaktır. Özellikle Sağlık Sigortası ,

Konut Sigortası, İş yeri Sigortası, Hayat Sigortası ve Ferdi kaza Sigortası yüksek komisyonlu sigorta ürünleridir.

 

SİGORTA ŞUBELİĞİ KAR MARJI NEDİR?

Sigorta şubesi olarak yaptığınız tüm poliçe üretimlerinden kar elde edersiniz. Her sigorta türünün kar oranı farklıdır. Sigorta şubeliğinde ortalama kar marjı net sigorta priminin % 10’u ile % 20’si arasındadır. Trafik ve kasko sigortası haricinde ne kadar fazla üretim yapılırsa kar marjı da o derece yükselecektir. Bazı sigorta ürünlerinin komisyon getirisi ( Sigorta net primi üzerinden komisyon ) ;

 • Trafik Sigortası %8 – %10
 • Kasko Sigortası %15 – %18
 • Sağlık Sigortası %15 – %30
 • Konut Sigortası %15 – %45
 • İşyeri Sigortası %10 – %30
 • DASK Sigortası %8 – %15
 • Hayat Sigortası %20 – %30
 • Ferdi Kaza Sigortası %20 – %30
 • Seyahat Sigortası %30 – %40

 

SİGORTA ŞUBELİĞİ KOMİSYON ORANLARI NEDİR?

Sigorta şubeliğinde poliçe komisyonu üzerinden kar paylaşımı yapılır. Bu paylaşım %65 – %70 arasında değişmektedir. Örneğin bir kasko sigortası 100 lira komisyon getirisi sağladıysa şubesi olduğunuz acente sizinle bu komisyon üzerinden anlaştığınız oran doğrultusunda komisyon paylaşımı yapar. Şubelik başvurusu yapılırken komisyon paylaşımı dikkat etmeniz gereken hususlardandır.

 

SİGORTA TEKNİK PERSONEL İÇİN GEREKLİ BELGELER

Sigorta teknik personel kaydı için gerekli evraklar aşağıdaki şekildedir:

 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Adli sicil kaydı
 • SEGEM Belgesi fotokopisi
 • İki adet vesikalık fotoğraf
 • En son mezun olan okulu gösterir diploma sureti

 

SİGORTA ŞUBESİ AÇARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Sigorta şubesi açarken;

 • Sigorta Şubeliğini yapacağınız acentede bulunan sigorta şirketi sayısı
 • Şube olarak acenteden alacağınız teknik destek, teknik kadrosu ve eğitim fırsatları
 • Acentenin teknolojik alt yapısı ve size sunacağı yazılım programı (Hızlı teklif, sigorta ekran erişimleri gibi)
 • Sigorta Şubeliğini yapacağınız acentenin sizinle paylaşacağı komisyon oranı
 • Acentenin şubelik gücü, şubelik konusundaki deneyimi ve kurumsallığı
 • Bu konulara oldukça dikkat edilmelidir.

 

NASIL SİGORTACI OLUNUR?

Sigortacılığı resmi olarak yapmak isteyen kişilerin önünde iki yol bulunmaktadır: Sigorta Acentesi ya da Sigorta Şubesi olmak. Sigorta acente şube arasındaki farklara bakacak olursak;

Eğer sigortacılığı acente olarak yapmayı düşünüyorsanız öncelikle bir şirket kurmalısınız. Bu şirket gerçek kişi işletmesi, limited şirket ya da anonim şirket olabilir. Şirket kurulumunun ardından levha kayıt işleminizi yapmalısınız. Yalnızca buraya kadar bile ortalama 30.000 TL masrafınız oluşacaktır. Levha kaydınızın sonrasında acentelik yapabilmek için sigorta şirketlerine başvurmalısınız. Her bir sigorta şirketinin acente şartlarını sağlamalı ve şirkete belli üretim taahhütleri vermelisiniz. Acentelik başvurunuzun kabul edilmesi halinde ise her bir şirket için en az 10.000 TL teminat yatırmanız gerekecektir. Elinizde az sigorta şirketinin acenteliğinin olması rekabet şansınızı azaltacaktır.

Eğer sigortacılığı Sigorta Acente Şubesi olarak yapmak istiyorsanız bir şirket kurmanıza gerek yoktur, dolayısıyla levha kayıt işlemi de yapmazsınız. Güçlü bir Sigorta Acentesinin şubeliğini yapmak size direkt olarak birçok Sigorta Şirketinin acenteliğini kazandıracaktır. Vereceğiniz tekliflerde rekabet şansınız çoğalacaktır. Ayrıca Şubeliğini yaptığınız acentenin alanında uzman teknik kadrosu sizlere her konuda destek sağlayacaktır.

Sigorta acente şube farkını iyi bir şekilde analiz etmeli, sigorta kariyerinizi buna göre planlamalısınız.

 

ACENTESİ OLDUĞUMUZ SİGORTA ŞİRKETLERİ

Sigortam Office olarak 17 Sigorta şirketinin yetkili acenteliğini yapmaktayız. Güçlü teknik kadromuz, yazılımsal altyapımız ve hızlı teklif ekranımız ile sigorta şubeliği konusunda sektörün önde gelen acentelerindeniz. Her zaman şube memnuniyetini ön planda tutarak şubelerimizin yanındayız.  Acentesi olduğumuz sigorta şirketleri:

 

Allianz HDI Sigorta Doğa Sigorta Türkiye Sigorta Ankara Sigorta Neova Sigorta Ray Sigorta Türk Nippon Sigorta Şeker Sigorta TMT Sigorta Unico Sigorta Gri Sigorta Quıck Sigorta Koru Sigorta Atlas Mutuel Allianz Hayat ve Sigorta Aegon Sigorta DASK Tarsim

Zurich Sigorta
Hepiyi Sigorta
Orient Sigorta
Dask

Bir Telefon Kadar Yakınız

+90 554 180 17 32

Tüm Sorularınız İçin Bize Yazabilirsiniz.

İletişim Formu

Yasal Uyarılar

Sigortam Office © Tüm Hakları Saklıdır. Sitede kullanılan içeriklerin tamamı Sigortam Office'e aittir.

Çerez Politikası Banka Hesap Bilgileri