Sigortam Office Fırsatlarından Yararlanmanın Tam Zamanı...

MENÜ

+90 554 180 17 32 Şubemiz Olun

DASK

DASK

Dask nedir?

 

Zorunlu Deprem Sigortası, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından sunulmaktadır. DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile belediye sınırları içinde kalan konutlar için deprem ve depremden kaynaklanan maddi hasarları poliçe limitleri dâhilinde karşılamaktadır.

 

Neden Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmalıyım?

 

Ülkemiz yüksek riskli deprem kuşaklarından birinde yer almaktadır. Depremin doğrudan neden olduğu maddi zararlar ile deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, dev dalga (tsunami) veya yer kaymasının kendinize ve sevdiklerinize verebileceği maddi zararların karşılanabilmesi için vakit kaybetmeden Zorunlu Deprem Sigortanızı yaptırmanızı öneriyoruz. Zorunlu Deprem Sigortası Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından sunulmaktadır.

 

 

Dask zorunlu mudur?

DASK adı ile bilinen Zorunlu Deprem Sigortası, yaptırılması yasal olarak zorunlu bir poliçedir. Ayrıca ülkemizde tapu, konut kredisi, elektrik ve su aboneliği işlemlerini gerçekleştirirken de deprem sigortası yaptırılması zorunlu tutulmuştur.

 

 

Dask zorunlu deprem sigortasının kapsamları nedir?

 

Zorunlu Deprem Sigortası depremin ve deprem kaynaklı meydana gelen yangın, infilak, dev dalga (tsunami) ve yer kaymasının doğrudan neden olduğu maddi zararları, poliçenizde belirtilmiş limitler dâhilinde nakit olarak karşılar.

Binanız tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa da, Zorunlu Deprem Sigortası teminat kapsamı altındadır.

Yapının ana duvarları, bahçe duvarları, istinat duvarları, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarları, temeller, tavan ve tabanlar, merdivenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar, çatılar, bacalar ve benzer nitelikteki tamamlayıcı bölümleri DASK tarafında teminat verilen Zorunlu Deprem Sigortası kapsamındadır.

 

 

Dask yapmak için gerekli bilgiler?

 

Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak için gerekli bilgiler aşağıdaki gibi 3 ana başlıkta toplanabilir.

1. Sigortalının/Sigorta Ettirenin: Adı, TCKN Bilgisi, Vergi Kimlik Numarası, Adresi, Telefon Bilgisi

2. Sigortalanacak Binanın: Açık Adresi, Tapu Bilgileri, İnşa Yılı, Yapı Tarzı, Toplam Kat Sayısı, Hasar Durumu3. Meskenin (Dairenin): Brüt Yüzölçümü (m2), Kullanım Şekli

 

Dask zorunlu deprem sigortası ev eşyaları için veya yangın vb. riskler için de teminat sunar mı?

 

DASK tarafından teminat verilen Zorunlu Deprem Sigortası, binadaki deprem ve depremden kaynaklanan maddi hasarları karşılar. Yangın gibi riskler veya ev eşyaları için teminat sağlamaz.

Ev sahiplerinin Zorunlu Deprem Sigortası yaptırması gerekmektedir. Zorunlu Deprem Sigortası bulunan evin sigorta değerinin, Zorunlu Deprem Sigortası limitini aşan kısmı ile ev içindeki eşya için deprem teminatı, ‘’Konut Paket Sigortası’’ ürünlerimiz kapsamında verilmektedir.

Konut Paket Sigortası, ev ve içindeki eşyayı yangından hırsızlığa, depremden su baskınına kadar pek çok riske karşı koruma altına alan geniş kapsamlı bir paket sigorta uygulamasıdır.

 

 

Zorunlu dask sigortası iş yerleri içinde yaptırabilir mi?

 

Tamamı ticari veya sınai amaçla kullanılan binalar, DASK tarafından Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına alınmamaktadır. Buna karşın, mesken olarak inşa edilmiş binalarda yer alan ve dükkân, ticarethane, büro ve benzeri amaçlar ile kullanılan bölümler için Zorunlu Deprem Sigortası yaptırılmalıdır.

 

Zorunlu deprem sigortası azami teminat tutarı nedir ve nasıl hesaplanır?

 

DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile her yıl yapı maliyetlerindeki artışla paralel olarak belirlenen azami bir tutara kadar teminat verir. Binaların yeniden inşa bedeli (arsa değeri hariç) dikkate alınarak bu tutar tespit edilir. Zorunlu Deprem Sigortası yaptıranların teminat tutarları (sigorta bedeli), bu azami teminat tutarını geçmemek üzere, meskenlerinin büyüklüğüne ve yapı tarzına göre belirlenir.

Evin değerinin DASK tarafından verilen teminat tutarını aşan kısmı için, konut sigortası ile ihtiyari deprem teminatı verilmektedir.

 

Güvence kapsamını poliçenizdeki teminatlar belirler. Gıda bozulmasından yangına, 3. şahıs mali mesuliyetten (evcil hayvanlar dahil) misafirlerinize ait eşyalara kadar geniş bir koruma kapsamı bulunan ürünün teminatlarını ayrıntılı olarak incelemenizi öneririz.

Bir Telefon Kadar Yakınız

+90 554 180 17 32

Tüm Sorularınız İçin Bize Yazabilirsiniz.

İletişim Formu

Yasal Uyarılar

Sigortam Office © Tüm Hakları Saklıdır. Sitede kullanılan içeriklerin tamamı Sigortam Office'e aittir.

Çerez Politikası Banka Hesap Bilgileri